"Teatr dla Dorosłych"

Zespół powstał w grudniu 2013 roku z pomysłu i inicjatywy Joanny Lorenc, która jest nie tylko założycielką, reżyserką, ale od pewnego czasu także aktorką w teatrze. Swoją pierwszą premierę Teatr miał w czerwcu 2014 roku, przedstawiając dwie jednoaktówki po śląsku. Specyfiką Teatru jest krzewienie śląskości, godki oraz walorów regionu. Celem tej grupy jest zaangażowanie dorosłej części mieszkańców Bierunia w działalność kulturalną i wzbudzenie miłości dla pięknej, acz trudnej sztuki aktorskiej. Co roku zespół wystawia premierowy spektakl, a z roku na rok ich sztuki cieszą się coraz większą popularnością wśród publiczności, nie tylko w Bieruniu, ale i w innych miejscowościach na Śląsku. W swoim dorobku mają nst. przedstawienia: „Komisarz Hanusik” Marcina Melona, „Freedland” Macieja Sojki, „Banhoff” Krystiana Gałuszki, „Po ćmoku w Bieruniu” Marcina Melona. W artystycznym projekcie „Cioplyta, czyli fto zachachmyncił utopca”, zaangażowani byli przedstawiciele miasta: burmistrz, przewodniczący Rady Miasta oraz wikary bieruńskiej parafii - Michał Makowski. Z kolei „Afera Makbecioka” oraz „Skarb De Gaulle’a” okazały się sukcesem scenicznym i medialnym, które pokazane zostały w ośrodkach kultury w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Piekarach, Katowicach i wielu innych. Z kolei nostalgiczna opowieść pt. „Gdowa” o śląskiej frelce i babie autorstwa Marcina Czyby podbiła serca wielu kobiet.

Rok 2019 to premiera sztuki „Chop od mojij baby” wg scenariusza Marcina Melona. Ta znakomicie profesjonalnie zagrana sztuka to farsa o kobiecie, która „mo roztomajte potrzeby”.

Skład zespołu „Teatru dla Dorosłych” ciągle się rozrasta, ale na stałe związani są z nim:
Joanna Lorenc, Monika Bulanda, Dagmara Kupczyk, Maria Urbańczyk, Celina Rosowska, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Sławomir Rosowski, Janusz Watoła, Bartłomiej Jarosz, Michał Kucz, Marian Synowiec i Magdalena Górkiewicz.

do góry