Dwór w Bijasowicach
Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)
Nazwa Biasowice wywodzi się od rycerza Santka z Biasowic, który miał pochodzić z rodu Adama zwanego Biesem, herbu Kornicz. Sam dworek w Biasowicach powstaje już w początkach istnienia tej rycerskiej osady w XVI wieku. (1517 rok).
Największy rozwój dworku przypada na lata 1885-1909, kiedy to zarządcą tego miejsca jest Paweł Lonczig wraz z bratem Fritzem. Bardzo szybko zaczęli realizować swoje pomysły, a już kilka lat później wzniesiono okazałą rezydencję wraz z sadem. Wyremontowano również stare już istniejące budynki gospodarcze. Głównym celem dwóch braci był znaczny rozwój i unowocześnienie tego miejsca.
Na terenie dworku mieściły się stajnie dla koni rasy śląskiej i hiszpańskiej, owczarnie, świniarnie i obory. Istniała również izolatka dla chorych zwierząt, którymi opiekował się dworski lekarz-weterynarz. Istniał na tych terenach również ogród warzywno-kwiatowy oraz dwie kuźnie.
Zwierząt zamieszkujących posiadłość było tak wiele, że na czas zimowy należało zgromadzić 50 fur (wozów) siana, aby móc je wykarmić. W dniu obecnym po dworku pozostały tylko niektóre zabudowania, głównie stajni konnych. Teren po świniarniach został zrewitaliowany i oddany do użytku mieszkańcom miasta jako mini Arboretum.