Folwark na Solcu
Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)
Najstarsze źródło mówiące o powstaniu folwarku w tym miejscu pochodzi już z 1596 roku, kiedy to miejsce posiadał p. Wojciech Gazdowski. Zabudowania folwarku były masywne i solidnie wykonane, przetrwały wiele lat. Teren przyległy do posesji otaczały bagna i stawy, a co najważniejsze źródła solankowe, od których nazwę wziął folwark na Solcu. Sól z solanek Solca spławiano rzeką Wisłą. Niestety solanki z czasem zanikły.
Dzisiaj o solnej przeszłości Bierunia mało kto pamięta. Ale dąb Solec był jej świadkiem, bo liczy chyba 300 lat. Rósł także wtedy, gdy w pobliżu budowano pierwszy tor kolei w 1859 roku. Pewnie patrzyła na niego właścicielka terenu, hrabina Anna von Arco z Kopciowic, która pochodziła ze starej polskiej szlachty.