Strona główna/Projekty/Gra/Góra Chełmeczki - Szlak Solny

Góra Chełmeczki - Szlak Solny

Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)

Góra Chełmeczki

Sól była najważniejszym towarem na świecie, dlatego stała się przedmiotem transportu, handlu i konfliktów. 

W połowie XVI wieku miasto liczyło pół tysiąca mieszkańców. Połowę z nich stanowili rzemieślnicy, których wyroby słynęły na obszarze od Krakowa po Opawę i Wrocław. Miasto i cechy uzyskiwały wówczas szereg znaczących przywilejów. Bliskość granicy polskiej, dogodne połączenia z Krakowem (lądowe i wodne) stworzyły szerokie możliwości produkcji i zbytu własnych produktów rękodzielniczych. Nadzwyczajne dochody przynosiła gospodarka rybna, prowadzona na Wielkim Stawie Bieruńskim, zajmującym powierzchnię około 2500 morgów. Odłowione karpie spławiano galerami z przystanii w Zabrzegu do Krakowa, a bywało, że i dalej - do Sandomierza, a nawet Warszawy. Galery w drodze powrotnej zabierały sól wielicką i bocheńską, którą po całej ziemi pszczyńskiej rozwoziły furmanki. Jeszcze dziś w naszych stronach spotkać można potomków tych, którzy zajmowali sie handlem solą. Mogą to być Solarczyki, Prasoły, Solorze i inni.

Wydobyciem soli od początków zajmowali się górnicy. Zawód bardzo dobrze nam wszystkim znany. Do dzisiaj w naszym kraju istnieją kopalnie wydobywające te białe złoto. Najbardziej znaną kopalnią, już nie działającą jest ta położona niepodal Krakowa - w Wieliczce. Jak wszyscy górnicy 4 grudnia obchodzą swoje święto, jednak czy wiecie, że nie mają wspólnego patrona ?

Zadanie: Kto jest patronem górników solnych?
do góry