Jarmark

Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)

Jarmark na rynku w Bieruniu

Znaczącym dla rozwoju rzemiosła było nadanie Bieruniowi 20 września 1515 roku przez króla niemieckiego i czeskiego Ferdynanda, przywileju targowego. Targi odbywające się w każdy poniedziałek tygodnia, dwa jarmarki organizowane na św. Bartłomieja i św. Stanisława (później jeszcze dwa dodatkowe - od niedzieli po św. Michale i na święto Narodzenia Matki Bożej), trwające 8 dni, zdynamizowały życie gospodarcze miasta i okolicy. Rozwijało się tutaj i kwitło szczególnie sukiennictwo, krawiectwo, szewstwo, masarstwo oraz kowalstwo. Jarmarki odbywały się najpierw w niedziele, a potem także w czwartki.

Zadanie: Pomóż przekupce i podpowiedz jej, co może zrobić ze składników, których nie zdołała sprzedać (biała rzepa, kapusta, gryka, jaja, owies, mąka żytnia). Wymyśl oryginalną nazwę na potrawę.

By dokończyć grę, zeskanuj ostatni czerwony kod qr - znajdziesz go w pobliżu Pomnika Powstańców Śląskich.

do góry