Młyn przy rzece Mlecznej
Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)
W miejscu, w którym obecnie się znajdujesz mieścił się dwukołowy młyn wodny. Według zapisków znajdował się on nieopodal gródka, przy którym płynęła rzeka, do dzisiaj zwana Mleczną. Nurt rzeki w tym mejscu był na tyle duży, aby mógł poruszać dwoma młyńskimi kołami. Niestety do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne pozostałości po młynie.
Młynarze cieszyli się w środowisku wiejskim dużym szacunkiem, choć często posądzano ich o skąpstwo, nieuczciwość i kontakty z siłami nieczystymi. Młyn - podobnie jak kuźnia, był ośrodkiem męskiego życia towarzyskiego. To właśnie tutaj przeprowadzano różnego rodzaju rozmowy polityczne, wymieniano się nowinkami oraz zawierano transakcje handlowe.
Młynarz był człowiekiem, bardziej wykształconym i obytym niż jego sąsiedzi. Prowadząc swój interes musiał umieć wykonywać różne zawody. Był trochę kupcem, cieślą, stolarzem, bednarzem, konstruktorem i księgowym. Jego wyposażenie materialne było nieporównywalnie lepsze niż u pozostałych mieszkańców wsi. Często prócz młyna dysponował on dodatkowym źródłem dochodu w postaci gospodarstwa. Sam budynek i urządzenia młyńskie tworzyły bardzo kosztowny warsztat pracy, więc często sytuacja ekonomiczna tej grupy zawodowej była przedmiotem zazdrości.