Strona główna/Projekty/Dom Kultury+/Multimedialne Archiwum Współczesności

Multimedialne Archiwum Współczesności

                             Logo Multimedialne Archiwum Współczesności

MAW (Multimedialne Archiwum Współczesności) to projekt mający na celu zachowanie za pomocą fotografii i krótkich nagrań video, obecnego krajobrazu kulturowego i przyrodniczego Bierunia. Jednym z głównych zamysłów przedsięwzięcia jest uwrażliwienie mieszkańców naszego miasta, na zjawisko przemijalności i zmienności bieruńskiej przestrzeni miejskiej. W celu zainspirowania ich do działania (z aparatem w dłoni lub zwykłym smartfonem), oprócz archiwum powstała również galeria w której prezentowane są najciekawsze z zebranych materiałów.

Galeria Multimedialnego Archiwum Współczesności

Przewodnim zamiarem MAW jest archiwizacja fotografii przedstawiających Bieruń, zarówno tych najnowszych wykonanych w 2020 roku i później, jak i tych starszych, uwiecznionych kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu.

Projekt MAW wystartował 3 października 2020 roku, kiedy to w Bieruńskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie organizacyjne i warsztaty. Wpierw w temat projektu wprowadził jego pomysłodawca Wiktor Nyga, etnolog i mieszkaniec Bierunia. Następnie podczas prezentacji ukazane zostały fotografie przedstawiające dawny i współczesny wygląd Bierunia, co miało na celu uzmysłowić uczestnikom spotkania ogrom zmian jakie dokonały się w miejskim krajobrazie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Druga część spotkania przeznaczona była na warsztaty fotograficzne z etnologiem i fotografem Tomkiem Liboską. Po ich zakończeniu, wyposażeni w aparaty uczestnicy, zostali zaproszeni na spacer po bieruńskiej starówce.

Kilkoro uczestników spaceru fotograficznegofot. Tomek Liboska / Podczas spaceru fotograficznego

do góry