Zespól teatralny „Fantom”


Działa od roku 2001 przy Bieruńskim Ośrodku Kultury. Opiekunkami są panie: Joanna Lorenc i Bożena Nir-Nowak, które reżyserują sztuki, opracowują muzykę i dobierają obsadę do każdego przedstawienia.

Repertuar grupy skupia się na treściach młodzieżowych, niosących ze sobą przesłanie moralne lub poruszających problematykę, którą interesuje się młodzież, np. agresja, tolerancja, nałogi. Grupa wystawiła następujące spektakle: „Mały Książę”, „Wigilijne graffiti”, „Creeps”, „Usługi na zlecenie” oraz dwa ostatnie poruszające temat dorastającej młodzieży „Odlot” z 2009 roku i „Jestem Bogiem” – ukazujący losy zespołu HIP HOP-owego i jego problemy ze znalezieniem się w realnym życiu. Po tym okresie grupa postanowiła wejść w świat klasyki wystawiając spektakl „ OŻENEK” w 2005 który wystawiany był aż 7 razy.

Zespół w swojej dotychczasowej działalności zdobył liczne wyróżnienia, m. in. w konkursach recytatorskich w Imielinie, Miedźnej, Tychach, czy też w przeglądach krótkich form teatralnych podczas Festiwalu Kultury Młodzieżowej w Tychach, (wyróżnienie za przedstawienie Creeps ) Trzy ostatnie lata to klasyka komedii: „Śluby panieńskie”, „Gwałtu, co się dzieje” oraz „Lekarz mimo woli” W 2014 roku grupa „Fantom” zmierzyła się z klasyką komedii w sztuce Mikołaja Gogola „OŻENEK” w reżyserii pani Joanny Lorenc.