Chór "Polonia"

Towarzystwo Śpiewacze „Polonia”, bo tak pierwotnie nazywał się chór „Polonia”, powstało 18 grudnia 1918 roku. Prezesem został pan Klemens Latocha, który później zginął w I Powstaniu Śląskim, zaś dyrygentem Jan Lubecki. Początki chóru wg Jana Fojcika, sięgają 1905 roku, kiedy nie był sformalizowany i działał konspiracyjnie. Chór występował, tworzył zgrany, przyjacielsko — koleżeński zespół, w 1938 roku odegrał „Wesele Śląskie”, autorstwa Stanisława Ligonia.

Z nastaniem wojny, chór „Polonia” zawiesił swoją działalność, którą wznowiono w 1946 roku z inicjatywy Franciszka Bratka. W roku 1963 opiekę nad wtedy kościelnym, przejął ks. Jan Trocha. Po śmierci dyrygenta, chórzyści skupili się wokół pani Agnieszki Lubeckiej, która przechowywała nuty i dokumenty chóru. Zostało tylko 10 członków zespołu, ale mimo to, występowali, nie tracąc nadziei na odrodzenie grupy. W 1987 roku prof. Jan Czempas opublikował esej „Był chór, czyli epitafium dla Polonii”.

Rok 1991 to odrodzenie Bierunia, powrót miasta na mapę administracyjną Polski, a także data reaktywacji chóru. Ówczesna pani dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Kultury - Irena Grabowska, powierzyła prowadzenie chóru panu Januszowi Muszyńskiemu, znakomitemu muzykowi, zaś prezesem został pan Leon Gretka, a po jego śmierci Małgorzata Wilk.

W 1994 roku Chór pojechał w trasę koncertową do miasta partnerskiego Bierunia - Moravský Beroun, natomiast w 2008 roku otrzymał status członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.

Od 2013 r. dyrygentem jest mgr Małgorzata Kalinowska-Przybylska, absolwentka Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rok później Polonia otrzymała Złotą Odznakę z Laurem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na krótki okres czasu, od listopada 2017 r. do czerwca 2018 r., chór w zastępstwie prowadził utalentowany młody student i przyjaciel — Łukasz Łoboda.

W roku 2018 chór obchodził uroczystość 100-lecia swojego istnienia. Z tej okazji stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski wydało folder pamiątkowy autorstwa pana Zbigniewa Piksy „Bieruńskie głosy — Sto lat Chóru Polonia 1918-2018”. Dodatkowo Chór otrzymał Odznakę Honorową Złotą z Wieńcem Laurowym ŚZCHiO, Nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury Clemens Pro Cultura 2017 oraz tytuł Zasłużony dla Miasta Bierunia w 2018 roku.

Chór śpiewa muzykę sakralną, gospel, świecką, ludową oraz rozrywkową. Występował na licznych przeglądach i festiwalach: Przegląd Zespołów Kolędowych w Bojszowach Nowych, Tyskie Wieczory Kolędowe, Festiwal Pieśni Eucharystycznej „O, Salutaris Hostia”, Ogólnopolski Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach, regularnie uświetnia uroczystości kościelne oraz państwowe w Bieruniu. W lutym tego roku został zaproszony do TVP Katowice w celu nagrania materiału muzycznego do programu na walentynki.

Chór „Polonia” jest współorganizatorem I Festiwalu Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim.

Chór Polonia

do góry