Strona główna/Projekty/Gra/Dwór na Zabrzegu

Dwór na Zabrzegu

Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)

Dwór na Zabrzegu

Historię związaną z tym miejsce należy zacząć od ważnego wydarzenia jakim było powstanie w 1454 roku mostu na rzece Wiśle. W związku z szybkim rozwojem tych terenów, powstaje tu osada, a co za tym idzie pobór opłat i cła.
Pierwszą właścicielką ziem w tych okolicach była księżniczka litewska Helena, bratanica Króla Jagiełły. Przez lata ziemie przechodzą z rąk do rąk, a finalnie właścicielami zostają Jan i Jerzy Bijasowscy. W późniejszych czasach w ramach rekompensaty za zalane terany w okolicach Wielkiego Stawu Bieruńskiego, ziemie te zostają przekazane Janowi Ścierńskiemu. W ten sposób Zabrzeg staje się wsią rycerską, gdzie rycerz Jan wznosi dwór naprzeciw bardzo dochodowej karczmy.
Z czasem dwór rozwinął się na tyle, że właściciel zatrudniał ponad 75 osób. W 1890 roku wybudowano okazały pałac, jako dom dla rodziny. Na terenie dworu zlokalizowane były zabudowania gospodarcze, stajnie, budynki mieszkalne dla służby. Hodowano 10 koni, 100 krów, uprawiano pola.

W latach 1831 - 1838 szalała epidemia cholery w Polsce. Podróżni przybywający z Polski, przekraczający granicę na moście, musieli odbyć 20 dni kwarantanny. W dworku w Zobrzegu mieli zakwaterowanie oraz wyżywienie. Ciekawostką jest, że w tamtym okresie cała korespondencja odkażana była dymem z wędzarni, a same listy dziurkowano dla lepszej weryfikacji. Wszyscy przebywający na kwarantannie byli pod lekarską obserwacją.

Zadanie: Odpowiedz ma pytanie, o którą epidemię w Polsce chodzi?
do góry