Lignoza

Ten wpis to element gry miejskiej Q PRZYGODZIE. Aby wziąć w niej udział, weź kartę do gry, która dostępna jest w kt. Jutrzenka, dk. Gama, obok rzeźby Utopca na bieruńskim rynku oraz w Bistro Karlik (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 212) i Kebab Antalya (Bieruń Nowy, ul. Warszawska 274)

Widok Fabryki Lignoza_przełom XIX i XX wieku

Kiedy Alfred Nobel wynalazł dynamit nie wiedział jakie konsekwencje mogą się z tym wiązać. Był przekonany, że broń ta przestraszy ludzi na tyle, że sami odstąpią od wojen. Stało się zupełnie inaczej. Dlatego, aby poniekąd oczyścić własne sumienie, 27 listopada 1895 roku Alfred Nobel ustanowił nagrodę swojego imienia.

Lokalizacja fabryki „Lignoza” została wybrana ze względu na teren trudno dostępny dla mieszkańców i osób postronnych. Dawniej w tych rejonach znajdował się Staw Wilka. Przed rozpoczęciem budowy cały teren został osuszony i przygotowany pod budowę. Zakład powstaje na tych terenach dokładnie 4 lata po wynalezieniu dynamitu przez Alfreda Nobla.

W 1900 roku "Lignozę" przejmuje spółka Giesche, a cztery lata później w zakładzie pracuje już ponad 48 pracowników. Z powodu usytuowania fabryki na terenach podmokłych nie było możliwe wybudowanie własnej linii kolejowej służącej do transportu materiałów wybuchowych. Materiały te przewożone były furmankami do oddalonego o 9 km dworca kolejowego w Bieruniu Nowym, a z racji drewnianej zabudowy miasteczka, mieszkańcy obawiali się o wielką tragedię. Ze względów bezpieczeństwa zarząd fabryki zdecydował o budowie remizy strażackiej na terenie zakładu.

By uczcić Alfreda Nobla, przed wejściem do budynku postawiono pierwszy w Polsce pomnik konstruktora i wynalazcy, który posiadał 355 patentów. Z nazwiskiem Nobla związana jest najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana w 5 dziedzinach na wielkiej uroczystości odbywającej się w ratuszu miejskim w stolicy Szwecji.

Zadanie: Zrób sobie zdjęcie ze słynnym wynalazcą Alfredem Noblem i wpisz na kartę odpowiedź na pytanie, gdzie wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.
do góry